En för alla eller alla ämnen för sig? | Lärarnas Nyheter | Folkbildning på nätet | Scoop.it

Näst intill ingen av mina nior fixade att räkna ut vad 150 gram tomater kostade om kilopriset var 28 kronor.

Lite uppgivet försökte jag gå igenom problemet på tavlan. Fortfarande var frågetecknen fler än utropstecknen. Först när en elev räckte upp handen och berättade för alla att det ju faktiskt var matte som vi nu höll på med vaknade gruppen. Plötsligt fanns inga hinder längre och det tog inte många minuter innan eleverna räknat ut vad maträtten hade kostat. Självklart kändes det bra att de löste problemet, men låsningen innan de insåg att de faktiskt behövde räkna var skrämmande.